سازه فضائی توالت فرنگی کاشی و سرامیک سنگ مقالات مشخصات مصالح پشم سنگ نورگیر مقالات ساختمان پانل روکشدار pvc سایت ساختمان پلی پروپیلن sakhtkala کانکس چسب بتن مایع گچ بری پیش ساخته تایل سقف پنل در انی ساخت بازار تابلوی برق عایق حرارتی نصالح واش بتن بتن شات کریت upvc لودر تجهيزات و ماشين آلات مضالح بالابر مخصوص نفر خانه پیش ساخته فوم بتن آجر نسوز کف دکوراسیون سقف مصالج KWC ملات ساز آسانسور شرکت های ساختمانی مشعل چسب بتن مایع جک رادیاتور ساخت بازار ساندويچ پنل سازه فلزی تاسیسات ساختمان تاسيسات مکانیکی ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

چرا به یزد شهر بادگیرها می‌گویند؟

چرا به یزد شهر بادگیرها می‌گویند؟

شهر کویری یزد، یکی از زیباترین شهرهای کشورمان به شهر بادگیرها معروف است.

طبق تحقیقات صورت گرفته،  مشخص شده است که یزد بیشترین تعداد بادگیرهای ایران را دارد، این شهر دارای بادگیرهای فراوان است به  طوری که در گذشته بر بالای هر خانه ای، بادگیری وجود داشت و در واقع دلیل نامگذاری یزد شهر بادگیرها هم همین موضوع است. مزیت و کارایی مهم و بزرگ این بادگیرها این بود که می توانستند گرمای سوزان یزد را به هوای خنک و مطبوعی تبدیل کنند و در واقع از این بادگیرها به مانند تهویه های قوی استفاده می شده است.   

یکی از این بادگیرها، «بادگیر باغ دولت آباد» نام دارد که بلندترین بادگیر جهان محسوب می شود و شهرت جهانی دارد. این بادگیر در دوران زندیه و قاجار و حدود ۲۷۰ سال پیش ساخته شده است و معماری زیبای آن به سبک همان دوران است.  بادگیر باغ دولت آباد در سال ۱۱۶۰ هجری قمری توسط فردی به نام محمد تقی خان بافقی ساخته شد که خوان بزرگی در خوانین یزد بود.

از ویژگی های اصلی این بادگیر می توان به ارتفاع ۳۳٫۸۰ متری آن اشاره کرد که آن را در صدر بلندترین بادگیر دنیا قرار داده است. فرم این بادگیر، هشت ضلعی کامل است که باعث می شود تا باد بتواند به بخش های پایینی آن خیلی راحت و به سرعت منتقل شود و در نتیجه برخورد باد به سطح آب، هوای خنکی داخل آن ایجاد کند.


[ بازگشت ]

[ نسخه آرشیو شده ]

logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

رقابت پروفيل هاي UPVC ايراني و خارجي
تركيب رنگ طوسي با رنگ هاي مختلف
سینک آشپزخانه
انواع درزهاي ساختماني
مبانی سیستم های گرمایشی و سرمایشی
افزایش های اشتباه در ساختمان
ترفندهای که سقف را بلندتر نشان می دهند
مقایسه فوم بتن و پوکه ریزی
اصول طراحی مهندسی پکیج دیواری
جاذبه های گردشگری ایران از دید نشریه آی بی تایمز انگلستان
ملات و انواع آن
ایزوگام
نمای آجری
انواع لوله های تاسیساتی
آجر و انواع آن

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو