پارکت چوبي ورق ساخت بازار رنگ رنگ و پوشش صنعتي و حفاظتي تاب جک درب ضد سرقت مبلمان آبنما چراغ پارکی تیرچه مشعل شیشه مشاوره مصالح تزئينات رنگ ها و پوشش های ساختمانی و تزئینی عايق وسایل الکتریکی جرثقیل مصالح فلاورباکس مولد برق سیستم حفاظتی، دوربین مدار بسته ساخت و ساز برق اضطراری مصالح ساختمانی شيرآلات بهداشتي چراغ پارکی کاشی شومينه پمپ بتن زمینی آجر نسوز تزئینی وسایل بازی کلاه ایمنی چسب بتن مایع مصالح ساختمانی پوشش های ساختمانی ساخت بازار نیمکت مصالح ساختمون سیمان سفید شومينه های برقی تئودولیت دیجیتال تئودولیت گروت ها پرده كركره آلاچیق ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

پیش‌بینی سیر قیمت مسکن تا نوروز

پیش‌بینی سیر قیمت مسکن تا نوروز

نیمه دوم سال ۹۶ و شروع فصل خرید‌و‌فروش مسکن در حالی آغاز شد که فعالان حوزه مسکن پیش‌بینی می‌کردند که حرکت قیمت مسکن با نرخ تورم تا پایان سال و حتی اوایل سال آینده به صورت همسان خواهد بود.


در این میان نگاهی به گزارش تحولات بازار مسکن پایتخت که از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود، این موضوع را تأیید می‌کند که قیمت مسکن در نیمه دوم سال (مهر و آبان‌ماه) به‌طور متوسط ۹٫۸ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و این در حالی است که نرخ تورم در کل کشور طی این مدت رقمی در حدود ۸٫۳ درصد بوده است، یعنی نوسان نرخ تورم و قیمت مسکن در نموداری نزدیک به یکدیگر انجام شده است.

به گزراش تجارت‌نیوز، اگرچه قیمت مسکن نسبت به نرخ تورم رشد بیشتری را تجربه کرده است. در این میان رییس اتحادیه مشاوران املاک هم ضمن رد افزایش بیش از تصور قیمت مسکن طی روزهای اخیر می‌گوید: قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است.

مصطفی‌قلی خسروی می‌افزاید: برخی سازندگان، مردم و حتی مشاوران املاک عنوان می‌کنند که متوسط رشد قیمت مسکن در تهران در هر مترمربع ۶۰۰ هزار تومان به بالا بوده که این اظهارات دروغ است، البته آنچه اتحادیه املاک رصد کرده بر این اساس است که رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است.

او ادامه می‌دهد: تفاوتی که بازار مسکن در ماه گذشته نسبت به ماه‌های قبل داشته، این است که همواره اعلام می‌شد قیمت مسکن هنوز به شاخص تورم نرسیده است، اما براساس مشاهدات میدانی و آمارها می‌توان گفت که رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است.

او با تاکید بر اینکه هرگونه اظهارنظر در مورد میزان درصد رشد قیمت مسکن از سوی افراد تاثیرگذار مهم تلقی می‌شود، اظهار می‌کند: مردم و متقاضیان مسکن به خوبی می‌دانند که مسکن در حال حاضر در چه وضعیتی به سر می‌برد، پس اگر هر مسوولی اعلام کند، رشد قیمت مسکن چند درصد بوده نمی‌تواند کمکی به بخش مسکن کند.

به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک، برخی فروشندگان و سازندگان مسکن اعلام می‌کنند چون نرخ دلار و قیمت انواع محصولات ساختمانی به خصوص میلگرد و آهن افزایش یافته، قیمت مسکن هم افزایش یافته است.

در حالی که نمی‌توان با نوسانات نرخ دلار و حتی با این عنوان که قیمت میلگرد و آهن افزایش یافته، گفت که قیمت مسکن باید افزایش یابد.

او ادامه می‌دهد: رشد قیمت مسکن در حد نرخ تورم می‌تواند مناسب و مفید باشد، اما نباید با این استناد که چون قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافته، بلافاصله قیمت مسکن هم تقویت شود.

رشد ۹٫۲ درصدی قیمت مسکن
در حالی که بر اساس آمارهای بانک مرکزی و گفته‌های رییس اتحادیه مشاوران املاک، قیمت مسکن طی یکی، دوماه گذشته تا حدودی نسبت به نرخ تورم افزایش یافته است، نگاهی به آمار دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم که وضعیت بازار مسکن را در آبان‌ماه منتشر کرده نشانگر آن است که قیمت هرمترمربع واحد مسکونی در آبان ماه سال جاری نسبت به آبان ماه سال گذشته حدود ۹٫۲ درصد افزایش یافته است.

یعنی با وجود آنکه رشد نرخ تورم در آبان‌ماه ۸٫۴ درصد بوده قیمت مسکن ۹٫۲ درصد افزایش یافته است که این به معنای بالاتر رفتن قیمت مسکن نسبت به نرخ تورم دارد.

بر اساس این آمار در آبان‌ماه سال جاری، ۱۴ هزار و ۹۶۶ واحد مسکونی به فروش رفته که نسبت به مهر ماه امسال ۵٫۴ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته (۹۵) معادل ۱۸٫۱ درصد افزایش داشته است.

بنا به اعلام سیاست‌گذار بخش مسکن، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران در آبان ماه، ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که این رقم نسبت به مهر تنها افزایشی معادل ۱٫۶ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته افزایشی ۹٫۲ درصدی داشته است.

بر اساس گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در ۸ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعداد معاملات مسکن رشد ۸ درصدی داشته است.

ضمن اینکه با در نظر گرفتن رقم ۴ میلیون و ۶۱۰ هزار تومانی به عنوان میانگین قیمت مسکن در هر مترمربع در ۸ ماهه ابتدایی امسال به نرخ رشد ۶٫۷ درصدی قیمت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خواهیم رسید که براساس آمار بانک مرکزی هم نرخ رشد قیمت مسکن حدود ۶ درصد بوده است.

در این شرایط و با وجود آنکه طی هفته‌های اخیر شاهد نوسان قیمت دلار و طلا در بازار بودیم اما به نظر می‌رسد که بر اساس پیش‌بینی کارشناسان حرکت نرخ رشد قیمت مسکن و نرخ تورم در ماه‌های آتی هماهنگ باشد و با وجود آنکه تاثیرعوامل بیرونی از جمله (قیمت دلار، طلا، نوسانات بورس و…) بر قیمت مسکن همواره ثابت شده است، اما با توجه به رکود مسکن طی ۴ سال گذشته و رسیدن قیمت مسکن به کف آن، دیگر شاهد جهش در قیمت این کالای غیرهمگن نباشیم و نرخ رشد قیمت مسکن در اطراف نرخ تورم حرکت کند.


( پنجشنبه 30 آذر 96 )

[ بازگشت ]


logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

مقايسه رادياتور هاي پنلي و پره اي
محاسبات و طراحی پنل های خورشیدی
كار با گچ
خانه هاي پيش ساخته
مدیریت استوچاستیک در پروژه‌های عمرانی
موزه صدفی شکل Dalian
جزئيات سقف تيرچه بلوك و انواع تيرچه در ايران
نحوه بندكشي آجرها
چگونه فضاهای کوچک را بزرگ کنیم
چسباننده گچی
سقف های کاذب
انتخاب مصالح مناسب با اقلیم
چیدمان اتاق خواب به روش فنگ شویی
مفهوم سیستم دال مجوف یوبوت
ترفندهای که سقف را بلندتر نشان می دهند

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو